Gdzie kupować rośliny do ogrodu?

Zapewne wielu z Was pomyśli sobie – co to za filozofia kupić rośliny do ogrodu?  Od jakości materiału roślinnego zależy nie tylko jakość naszego ogrodu, ale też oszczędność w naszym portfelu. Komu zdarzyło się kupić rośliny w markecie ogrodniczym tzw. sieciówce? Cóż, sama również podnoszę rękę.Moja silna wola jest dosyć słaba, więc kiedy widzę piękną roślinę, to nie potrafię się jej oprzeć.
Powszechna jest również opinia, że rośliny w markecie są tańsze. Absolutnie nie dyskredytuję sieciówek, bo i tam zdarza się dostać coś ciekawego. Ale chciałabym zachęcić do odwiedzenia lokalnych szkółek roślin. Co to jest szkółka roślin? To takie centrum ogrodnicze, gdzie rośliny zanim trafią do sprzedaży są hodowane – czyli rosną w naszych lokalnych warunkach przez kilka sezonów.  Jak zacznie się sezon ogrodniczy, to zachęcam Cię do zrobienia rekonesansu w Twojej okolicy. Wielu klientów, którym polecam wybranie się do szkółki roślin jest zdziwionych, że mają coś takiego w swoim sąsiedztwie. W pobliżu mojego miejsca zamieszkania, w obrębie 10 km jest przynajmniej 6 szkółek roślin.

Dlaczego warto wybrać się do szkółki roślin?
  • Mają bardzo duży wybór gatunków i odmian roślin – zapewne znajdziesz coś dla siebie. 
  • Rośliny rosną w lokalnych warunkach – czyli mamy większe prawdopodobieństwo, że lepiej przyjmą się w naszym ogrodzie. Większość roślin w ścieciówkach jest sprowadzana z zagranicy, najczęściej z Holandii.
  • Otrzymamy fachowe doradztwo – w szkółkach pracują ogrodnicy, którzy często posiadają ogromną wiedzę.  
  • Rośliny są dobrej jakości tzn. że muszą spełniać pewne standardy szkółkarskie zanim trafią do sprzedaży.  Jednym z ważnych kryteriów jest to, aby bryła korzeniowa była dobrze wykształcona. Szkółka specjalizuje się w roślinach, natomiast w markecie ogrodniczym rośliny to tylko niewielka część asortymentu. 
  • Ceny często są zbliżone do cen w sieciówkach. 
  • Współpracują z projektantami i wykonawcami ogrodów – mogą polecić zaufane osoby.

 
We wstępie napisałam, że zakup w szkółce roślin wiąże się z oszczędnościami. Wyjaśnię to na przykładzie jednego klienta, który kupił w markecie ogrodniczym ok.25 żywotników potocznie zwanych tujami (thuja jest to nazwa łacińska). Dosyć małej wielkości, bo ok.40 cm wys. W bardzo krótkim czasie ¾ żywotników zaczęło brązowieć – były podlewane, nawożone. Niestety nie do odratowania. Co było powodem? Być może to, że były sprowadzone z Holandii i było im ciężko dostosować się do naszych warunków. Być może miały słabo wykształconą bryłę korzeniową w stosunku do części nadziemnej. A może już w czasie zakupu były chore lub uszkodzone (mogły zostać źle przetransportowane). Koniec końców, klient dokupił nowe. Oprócz wydania drugie tyle na rośliny, również stracił czas, pieniądze na paliwo oraz sporo nerwów. W takiej sytuacji lepiej zainwestować w troszkę większe roślin – takie np. 70cm wysokości z dobrze rozwinięta bryłą korzeniową i zakupione w szkółce roślin, gdzie dbają o jakość sprzedawanego materiału. W pierwszym sezonie nie musimy inwestować w nawozy, bo bardzo często w szkółce dają nawozy długo działające, czyli w granulkach, które powoli, przez kilka miesięcy uwalniają składniki mineralne do gleby.  Często również szkółki dają gwarancję na rośliny. Lub jeżeli po posadzeniu coś złego zaczyna się z nimi dziać, to na pewno możemy liczyć na fachową pomoc. Warto również przejechać się po kilku szkółkach roślin, bo zazwyczaj jest tak, że każda specjalizuje się w czymś innym. Jedna szkółka ma duży wybór klonów japońskich, inna specjalizuje się w trawach ozdobnych, inna ma najlepsze rośliny na żywopłot. Mam nadzieję, że w tym sezonie ogrodniczym zaplanujesz odwiedzenie kilku lokalnych szkółek roślin i że znajdziesz coś dla siebie :) 
Copyright © 2014 Blog o Architekturze Krajobrazu , Blogger