Jak wygląda współpraca z architektem krajobrazu?

Decydujesz się na urządzenie ogrodu i chciałbyś nawiązać współpracę z architektem krajobrazu. Pewnie zastanawiasz się nad wieloma kwestiami:
  • jaka jest cena projektu? A jeśli będzie za drogo to czy nie będzie „głupio” zrezygnować?
  • a jeśli architekt zaprojektuje mi ogród, który mi się nie spodoba? 
  • podoba mi się jego portfolio, a co będzie jeśli nie będziemy mogli się dogadać?
Zapewne pojawia się jeszcze wiele innych wątpliwości. Przeprowadzę Cię teraz krok po kroku po etapach współpracy.

Zazwyczaj kiedy klienci kontaktują się ze mną, to opowiadają o swoich pomysłach i pytają o cenę. Pomysłów zawsze wysłucham, a o cenie porozmawiamy później.

W pierwszej kolejności, jeżeli jest taka możliwość, to proponuję spotkanie. Dla mnie takie spotkanie jest ważne, ponieważ mogę zobaczyć teren „na żywo” – sprawdzę ukształtowanie terenu, kierunki geograficzne, otoczenie itp. Inaczej wycenia się i projektuje teren płaski, inaczej kiedy są spore różnice wysokości. Drugą kwestią jest „chemia” pomiędzy mną, a klientem, czyli to jak nam się rozmawia. Zazwyczaj takie spotkanie trwa 1-1,5 godziny, przeprowadzam wywiad, oglądamy wspólnie teren, więc jesteśmy w stanie wyczuć czy czujemy się komfortowo w swoim towarzystwie czy są jakieś zgrzyty, spięcia. Jeżeli pojawiają się już na początku, to i w dalszym etapie mogą się pojawiać. Projekt często trwa kilka miesięcy, więc ważnym jest żeby dobrze nam się współpracowało i komunikowało.

Po takim spotkaniu sporządzam wycenę i przesyłam mailowo do klienta. Rozmawianie o pieniądzach dla wielu osób jest czymś mało komfortowym, w związku z tym stawiam na kontakt mailowy, gdzie klienci czują się mniej skrępowani. Po otrzymaniu wyceny klient może zdecydować się na współpracę lub podziękować. Nie ma tutaj żadnego przymusu.

Jeżeli klient zdecyduje się współpracować ze mną, to podpisujemy umowę. W niej zawarte są takie informacje jak zakres mojej pracy, wysokość wynagrodzenia, sposoby płatności, terminy.

Następnie sporządzam dwie koncepcje zagospodarowania terenu biorąc pod uwagę wytyczne klienta. Spotykamy się z klientem i omawiamy je. Być może spodoba mu się pierwsza koncepcja, być może druga, a zazwyczaj jest tak, że podoba się część elementów z jednej i część z drugiej – próbujemy wtedy zmiksować te dwie koncepcje, tak żeby tworzyły jedną, spójną całość. Może być również sytuacja, że żadna z koncepcji się nie spodoba, więc będziemy współpracować do skutku – aż coś sensownego z tego wyjdzie. Czyli nie ma takiej opcji, że architekt zaprojektuje ogród, który nie będzie się podobał. 


Po takim spotkaniu pracuję nad wprowadzeniem poprawek, następnie znów spotykam się z klientem, bądź przesyłam poprawioną koncepcję mailowo. Kiedy klient zatwierdzi finalną koncepcję, to przechodzę do projektu technicznego.

Tworzę wtedy rysunki techniczne ogrodu – układ roślin z opisem gatunków, wymiarowanie wszystkich elementów, przekroje, projekt ogrodzenia, małej architektury itp. Do tego sporządzam opis techniczny gdzie opisuję dany teren, koncepcję projektową, materiały, opis roślin ze zdjęciami, dołączam do tego spis materiałów – czyli np. ile potrzeba m2 kostki brukowej, ile mb obrzeży, ile m3 czarnoziemu, ile roślin danego gatunku. Sporządzam również kosztorys materiałowy, czyli klient będzie wiedział ile musi wydać na materiały.
 
Na koniec przekazuje kompletną dokumentację w formie papierowej i cyfrowej. Wersja papierowa jest w formie „książeczki” A4, z której klient może korzystać podczas realizacji, a następnie wracać do niej w późniejszym czasie np. w okresie pielęgnacji. Jeżeli klient będzie chciał, aby mój projekt realizowała profesjonalna firma ogrodnicza, to wysyłam projekt do moich wykonawców i proszę o wycenę, którą potem przekazuję klientowi. 

Na końcowym etapie zawsze informuję klientów, że jeżeli będą mieli pytania, wątpliwości czy jakieś problemy to zawsze mogą się ze mną skontaktować.

Po tak zakończonej współpracy jest możliwość, w ramach nowej umowy, nadzoru autorskiego czyli mojej opieki w fazie realizacji. Na czym polega nadzór autorski? Pojawiam się w kluczowych momentach podczas realizacji, jestem w nieustannym kontakcie z wykonawcą, jestem przy wyborze roślin w szkółce, przy ich rozstawie w ogrodzie, rozwiązuje ewentualne problemy czyli trzymam rękę na pulsie, aby wizja moja oraz klienta została zachowana.
Copyright © 2014 Blog o Architekturze Krajobrazu , Blogger