Rośliny oczyszczające środowiskoObecnie modne jest określenie „eko” i wszystko co do dotyczy ochrony środowiska. Zwiększyła się świadomość dotycząca zdrowych produktów spożywczych, kosmetyków, odzieży, a nawet budowania ekologicznych domów. A co z ogrodem? Można przecież powiedzieć, że ogród sam w sobie jest „eko”. I zgadza się. Rośliny stwarzają przyjazny mikroklimat, podwyższają wilgotność powietrza, chronią przed wiatrami i hałasem oraz dostarczają nam tlen. Ale są rośliny, które dodatkowo pomagają w oczyszczaniu środowiska.  Dziedziną która bada takie procesy jest fitoremediacja. Komponując odpowiednią roślinność w ogrodzie możemy stworzyć naturalny filtr biologiczny, który usunie nam zanieczyszczenia takie jak :

1. metale ciężkie
2. szkodliwe związki organiczne
3. pyły zawieszone
4. wirusy i bakterie chorobotwórcze

1.Rośliny usuwające metale ciężkie z gleby (cynk, kadm, miedź, ołów):

Byliny: gęsiówki, nawłocie, rudbekie, smagliczki, ubiorki

Krzew liściasty:  karagana syberyjska

Drzewa liściaste: klon jawor, klon polny, robi­nia akacjowaRośliny te charakteryzują się dużym potencjałem do kumulowania metali ciężkich oraz tolerancją na zanieczyszczenia gleby. Za pomocą korzeni pobierają z gleby metale ciężkie i przemieszczają je do części nadziemnej.

2.Rośliny usuwające szkodliwe związki organiczne (związki ropopochodne) zawarte m.in. w spalinach samochodowych, spalaniu śmieci:

Drzewa liściaste: brzozy, jabłonie ozdobne, morwa biała, robinia akacjowa

3.Rośliny pochłaniające pyły zawieszone: 

Drzewa liściaste: brzoza brodawkowata, grusza drobnoowocowa, jarząb szwedzki, jesion pensyl­wański, jesion wyniosły, leszczyna turecka, lipa holenderska, topola osika

Drzewa iglaste: daglezja zielona, jodła olbrzymia, jodła szlachetna, sosna czarna, sosna zwyczajna, świerk pospolity

Krzew iglasty: cis pospolity

Krzewy liściaste: bez czarny, hortensja krzewiasta, lilak Meyera, porzeczka krwista, tawlina jarzębolistna, tawuła japońska, tawuła van Houtte’a

Pnącza: bluszcz pospolity, winobluszcz pię­ciolistkowy i winobluszcz trójklapowy.

Gatunki roślin usuwające lotne pyły z powietrza jak również szkodliwe związki organiczne, gromadzą je w nalocie woskowym pokrywającym liście. Dlatego ważnym jest zgrabienie opadłych liści i usunięcie ich. 
4.Rośliny wykazujące działanie wiruso i bakeriobójcze: 

Drzewa iglaste: jodła, sosna, świerk

Drzewa liściaste: brzoza, dąb, głóg, jarzębina, klon, robinia akacjowa, wierzba, jak również czeremcha w pobliżu której wszystkie bakterie giną w ciągu 20 minut

Krzewy iglaste: cis, jałowiec

Krzewy liściaste: dereń, lilak, róża

Są to rośliny zawierające fitoncydy oraz lotne związki zwane olejkami eterycznymi, które uwalniają się do powietrza podczas słonecznych i ciepłych dni.  

 
Warto w swoim ogrodzie wprowadzić chociażby kilka z powyższych gatunków roślin. Skutecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie świerkowych żywopłotów, cechujących się wysoką wydajnością zatrzymywania zanieczyszczeń. Dodatkowo kompozycje z brzóz i klonów wzbogacą nie tylko wizualnie nasze otoczenie, ale jeszcze podniosą jakość naszego życia. Jako uzupełnienie można dodać jałowce oraz czeremchy, które wspomogą nas w walce z wirusami i bakteriami.
Copyright © 2014 Blog o Architekturze Krajobrazu , Blogger