Książki branżowe - Top 5


Muszę się przyznać, że jestem uzależniona od książek, nie wyobrażam sobie życia bez nich. Jeśli chodzi o książki z mojej branży to mogę się pochwalić całkiem sporą biblioteczką. Spośród wszystkich książek branżowych, chciałam się podzielić kilkoma pozycjami do których nieustannie wracam. Polecam je nie tylko architektom krajobrazu bądź ogrodnikom, ale też miłośnikom ogrodów i roślin. Oto moje Top 5.

1. Katalog roślin - polecany przez Związek Szkółkarzy Polskich

 
Zawsze mam go pod ręką, czy w trakcie pracy w biurze, w terenie czy na spotkaniach z klientami. Z tej samej serii jest również katalog bylin. W katalogu znajdziemy zdjęcia roślin, ich nazwy łacińskie i polskie, rysunek pokroju całej rośliny, informacje o nasłonecznieniu i strefie mrozoodporności oraz krótki opis rośliny - do jakiej wysokości dorasta, kiedy kwitnie, jak wyglądają liście, kwiaty, jakie ma wymagania. Strony katalogu są wykonane z błyszczącego, śliskiego papieru, dzięki czemu tak łatwo się nie brudzą. Dla mnie to ogromny plus, bo często używam go w terenie w różnych warunkach. Również jest bardzo wytrzymały - mam go od 9 lat i nic się z nim nie dzieje. Na końcu katalogu znajduje się dział z inspiracjami, gdzie znajdziemy zdjęcia z gotowymi kompozycjami i opisanymi gatunkami i odmianami.


 2.Katalog roślin ozdobnych - polecany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów


Muszę przyznać, że zakupiłam go dopiero w zeszłym roku. Również jest bardzo dobrym katalogiem roślin. Od poprzedniego różni się tym, że zdjęcia są trochę większe - na jednej stronie mamy opis 4 roślin, w poprzednim na jednej stronie znajduje się 8 roślin. Opis rośliny jest nieco bardziej rozbudowany - jest podzielony na wygląd, wymagania, oraz o czym warto wiedzieć. Na końcu katalogu znajdziemy zestawienia roślin na stanowiska suche, wilgotne, na gleby kwaśne, miejsca słoneczne itp.


3. Poradnik ogrodnika - 99 kroków do pięknego ogrodu. E.M. Chojnowscy

 

Poradnik ten znalazłam w miejskiej bibliotece.  Wracałam do niego wiele razy, aż w końcu postanowiłam zakupić, żeby mieć zawsze pod ręką. Poradników ogrodniczych naprawdę mam wiele. Ale ten jest najbardziej obszerny i wyczerpujący. Dowiemy się z niego jak zbudować murki oporowe, schody, jak wytyczyć ścieżki, jakich nawozów używać, jak posadzić rośliny, jak i kiedy je pielęgnować. Jeśli chodzi o pielęgnację, to w książce jest podzielona ze względu na pory roku. Książka sama w sobie jest również ładnie wydana, znajdziemy w niej wiele zdjęć, rysunków, schematów. 

4. Choroby roślin - Thomas Schuster


Długo szukałam dobrej książki o chorobach roślin. W sumie na chorobach roślin znają się ogrodnicy, ale kiedy moi klienci kontaktują się ze mną, że mają problem z roślinami, to zawsze staram się im pomóc. Oprócz tego, że sprawdzam w fachowej literaturze, to i tak często dzwonię po poradę do ogrodników z którymi współpracuję. Ale wracając do książki. Jest podzielona na kilka działów: 
  • ochrona roślin - środki zapobiegawcze, dobór preparatów, pożyteczne zwierzęta itp
  • diagnostyka - czyli przedstawiono ścieżkę postępowania w identyfikacji choroby
  • objawy choroby na liściach i igłach, pędach wzrostu, kwiatach i pąkach, owocach, korzeniach - zdjęcia, opis, objawy, rośliny, zwalczanie
  • portrety - dokładniejsze informacje na temat chorób, szkodników oraz metod przeciwdziałania
Jak dla mnie bardzo czytelna książka, najważniejsze rzeczy opisanie w skrócie. Nie muszę znać szczegółowej budowy danego szkodnika, muszę umieć go rozpoznać i znaleźć sposób na walkę z nim. I w tej książce można to znaleźć.

5. Zadbany trawnik - Agnieszka Gawłowska


Niestety trawniki są traktowane po macoszemu. Po pierwsze, klienci często proszą o mnie o duży trawnik, ponieważ nie mają czasu zajmować się ogrodem. A trawnik wymaga sporo pracy. Jakiś czas temu zajmowałam się zielenią na polu golfowym, więc na temat pielęgnacji trawników mogłabym napisać elaborat. Piękne, zadbane i zdrowe trawniki wymagają regularnego koszenia, podlewania, nawożenia, zabiegów pielęgnacyjnych takich jak aeracja (napowietrzanie), wertykulacja (pionowe nacięcie darni), piaskowanie, odchwaszczanie. Drugim problemem jest to, że nie ma fachowej literatury na temat trawników, przynajmniej w języku polskim. Po długich poszukiwaniach znalazłam tą książkę, mającą zaledwie 63 strony. Ale można w niej znaleźć podstawowe informacje o rodzajach trawników, zabiegach pielęgnacyjnych, chorobach, gatunkach traw oraz o roślinach alternatywnych dla trawników. Ciekawa pozycja, zawierająca najważniejsze informacje.

Dla kogoś kto planuje założyć ogród lub posiada już ogród, powyższe pozycje książkowe będą na pewno bardzo pomocne.  Podczas mojej pracy często z nich korzystam i mogę polecić z czystym sumieniem.
Copyright © 2014 Blog o Architekturze Krajobrazu , Blogger